بررسی صرافی بینگ ایکس (Bing x)

59 بازدید

صرافی BingX در طی 5 سال فعالیت خود، موفقیت‌های‌ چشمگیری کسب کرده است. این صرافی هم اکنون بیش از 1 میلیون کاربر داشته و روزانه تا 700 هزار دلار معاملات مالی آن‌ها را پشتیبانی می‌کند. 

صرافی بینگ ایکس محبوبیت خود را مدیون ویژگی‌هایی مانند امنیت بالا و خدمات مشتریان 24 ساعته است. این صرافی همچنین یکی از بهترین بستر‌های کپی تریدینگ در سطح بین المللی است. 

در این مقاله مروری بر صرافی BingX و فراز و نشیب‌های آن از زمان تاسیس خواهیم داشت. همچنین به بررسی یکی از پرتکرارترین سوالات درباره این صرافی «آیا بینگ ایکس خدمات خود را به ایرانیان ارائه می‌دهد؟» خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

 

Photo by Joshua Mayo from Unsplash

صرافی بینگ ایکس چیست؟

صرافی بینگ ایکس یکی از صرافی‌های متمرکز است که انجام معاملات در بازارهای مختلفی همچون سهام، شاخص‌ها و ارز های دیجیتال را برای کاربران خود فراهم آورده است. این صرافی که معاملات اسپات و مشتقات را پشتیبانی می‌کند، در سال 2018 در سنگاپور تاسیس شد. در طی 5 سال فعالیت BingX، این صرافی توانسته بیش از 1 میلیون کاربر برای خود جذب کند. اغلب این کاربرها از کشور‌های تایوان، ژاپن و کره جنوبی هستند. 

صرافی بینگ ایکس امکان خرید جفت ارزها را با ارزهای فیات برای کاربران فراهم کرده و از این طریق انجام معاملات در بازارهای مالی همچون فارکس، کامودیتی‌ها، شاخص‌های قیمتی جهانی و… را سهولت بخشیده است. یکی از مزایای خوب صرافی بینگ ایکس که آن را نسبت به صرافی‌های دیگر متمایز می‌کند امکان انجام معاملات کپی تریدینگ است.

سایت رسمی صرافی بینگ ایکس در استونی به ثبت رسیده و نهاد نظارتی AUSTRAC مجوزهای آن را تایید کرده است. این صرافی همچنین مجوز کسب و کار MSB را تحت عنوان نهاد FINCEN کسب کرده است. صرافی بینگ ایکس شعب مختلفی در کشورهایی در سراسر جهان دارد و از هر کدام از آن‌ها مهر تایید نظارتی دریافت کرده است. از شعب مختلف بینگ ایکس می‌توان به آمریکای شمالی، کانادا، اروپا، تایوان و هنگ کنگ اشاره کرد.

صرافی بینگ ایکس چه خدماتی ارائه می‌کند؟

صرافی بینگ ایکس خدمات زیادی را به کاربرانش ارائه می‌دهد. بخشی از این خدمات به شرح زیر است:

 • امکان خرید ارزهای دیجیتال 

معامله‌گران در صرافی بینگ ایکس می‌توانند ارزهای دیجیتال را با استفاده از ارزهای فیات مانند دلار، یورو، پوند و… خریداری کنند. با این حال، کاربران ایرانی باید توجه داشته باشند که ارز ریال در صرافی بینگ ایکس پشتیبانی نشده و جزء ارزهای فیات محسوب نمی‌شود.

 • معامله در بازار اسپات

بخش‌های قابل معامله در بازار اسپات به دو بخش اسپات و تبدیل آنی تقسیم می‌شوند. کاربران می‌توانند در بازار اسپات با تعیین قیمت خرید و فروش معاملات خود را انجام داده و در بخش تبدیل آنی ارزهای خود را در قیمت لحظه‌ای صرافی معامله کنند.

 • معامله با کپی تریدینگ 

معامله‌گران می توانند برای سهولت معامله از استراتژی ترید‌های دیگر استفاده کنند. به این تکنیک کپی تریدینگ گفته می‌شود. استفاده از کپی تریدینگ در دو بازار اسپات و فیوچرز ممکن بوده و تریدرهای حرفه ای می‌توانند نحوه معامله خود را با تریدرهای معمولی در میان گذاشته و از معاملات با استراتژی آن‌ها سود به دست بیاورند. 

معامله‌گران عادی نیز باید بخشی از سود به دست آورده خود را در اختیار معامله‌گران حرفه‌ای بگذارند، زیرا از استراتژی معامله آن‌ها استفاده کرده‌اند. در صرافی بینگ ایکس فیلترهایی وجود دارد که کاربران می‌توانند بر اساس نحوه معاملاتی خود، از کپی تریدینگ استفاده کنند.

 • بازار مشتقات

این بازار از دو دسته فیوچرز دائمی و فیوچرز استاندارد تشکیل شده است. در بازار فیوچرز استاندارد امکان معامله شاخص‌ها ، ارزهای دیجیتال و کامودیتی‌ها فراهم شده و کاربران می‌توانند تا اهرم 150 برابر بیشتر از سرمایه خود معامله کنند. 

معامله‌گران در بازار فیوچرز استاندارد می‌توانند برای روی شاخص‌ها و کامودیتی‌ها معامله کنند که این امکان در بخش فیوچرز دائمی وجود ندارد. فیوچرز استاندارد برای معامله‌گرانی است که معاملات خود را تازه شروع کرده و تجربه کمی در بازارهای مالی دارند. 

 • پشتیبانی مجرب

کاربران صرافی بینگ ایکس می‌توانند در صورت اشکال و سوال از پشتیبانی 24 ساعته صرافی ‌استفاده کنند. این پشتیبانی سریع باعث شده که صرافی بینگ ایکس در بین معامله گران بازارهای مالی محبوبیت زیادی به دست آورد. بینگ ایکس دارای 13 زبان مختلف بین‌المللی برای پشتیبانی از کاربران خود است.

 • جایزه و پاداش برای کاربران

صرافی بینگ ایکس برای کاربرانی که تازه در سایت ثبت نام کرده اند و یا کاربرانی که حجم معاملاتی بالا دارند هدایایی در نظر گرفته است. این پاداش‌ها فقط در معاملات صرافی قابل استفاده بوده و نمی توان آن‌ها را برداشت کرد. زمانی که کاربر در صرافی ثبت نام می‌کند، بینگ ایکس به او 120 دلار به عنوان پاداش می‌دهد. این صرافی جوایز دیگری هم دارد که بسته به حجم معاملات کاربران متفاوت‌اند.

 

 • استفاده از اکانت دمو

صرافی بینگ ایکس به کاربران اجازه می‌دهد برای تمرین معاملات خود از اکانت دمو استفاده کنند. اکانت دمو امکان ترید آزمایشی و استفاده از ابزارها و نمودارها را فراهم آورده است. معامله گرانی که تجربه کمی در بازار دارند و می‌خواهند پیش از انجام معاملات حقیقی در بازارهای مالی تمرین کنند، می‌توانند از اکانت‌های دموی صرافی بینگ ایکس استفاده کنند.

زمانی که شما اکانت دمو را در قسمت فیوچرز استاندارد و بخش vst account می‌سازید، صرافی 100000 توکن vst که توکن مجازی خود صرافی است به شما می‌دهد. هر کدام از این توکن‌ها معادل 1 دلار بوده و قابل استفاده در معاملات شبیه‌سازی شده است. این توکن‌ها قابل برداشت نبوده و کاربر فقط می‌تواند در حساب دمو از آن‌ها استفاده نماید.

تاسیس صرافی بینگ ایکس

صرافی بینگ ایکس در سال 2018 و تحت عنوان Bing Bon در سنگاپور شروع به فعالیت کرد، اما پس از مدتی، اسم خود را به  BingX تغییر داد. موسسان این صرافی از 127 نفر تشکیل شده است. برخی از موسسان این صرافی در شرکت‌های بزرگی همچون Google و Alibaba  و همچنین موسسات مالی بزرگی مانند J.P.Morgan فعالیت‌های گسترده ای داشته اند. 

بروکر بینگ ایکس به دلیل دارا بودن کپی تردینگ توانست شهرت زیادی در سطح بین‌المللی بدست آورد. این فناوری نوآورانه توانست سرمایه زیادی را برای صرافی بینگ ایکس بدست آورد. در سال 2021، بینگ ایکس به دلیل حجم بالای معاملات روزانه توانست در جایگاه هفتم در سایت کوین مارکت کپ قرار بگیرد. بینگ ایکس روزانه از 10000 کاربر و حجم معاملاتی 700 میلیون دلار پشتیبانی می‌کند.

این صرافی به دلیل داشتن بهترین معاملات کپی در بین صرافی‌های ارائه دهنده این خدمت توانسته جایگاه ویژه‌ای نزد معامله‌گران بازارهای مالی به دست آورد.

امنیت صرافی بینگ ایکس

یکی از مهم‌ترین معیارهای انتخاب صرافی برای کاربران امنیت است. معامله‌گران باید بتوانند در محیطی امن به معامله خود پرداخته و از خطراتی همچون کلاهبرداری، سرقت و هک در امان باشند. صرافی بینگ ایکس به دلیل دارا بودن تعداد زیادی لایه‌های امنیتی قدرتمند توانسته شرایط امنی برای کاربران خود فراهم سازد.

بروکر بینگ ایکس از تاسیس خود در سال 2018 با مشکلات امنیتی در رابطه با سرمایه‌ کاربران خود مواجه نشده و معامله‌گران این صرافی با خیال راحت در بستر آن معامله می‌کنند. از ویژگی‌های امنیتی صرافی بینگ ایکس می‌توان به سرورهای امن، بررسی IPها و دارا بودن کیف پول‌های سرد برای کاربران اشاره کرد.

از دیگر اقدامات امنیتی که این بروکر برای تریدرهای خود در نظر گرفته می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از پسوردهای چند مرحله ای برای دسترسی به سرمایه
 • استفاده از ایمیل کاربر برای برداشت دارایی‌های خود
 • پشتیبانی آنی به صورت چت و تیکت
 • استفاده از شماره همراه برای ورود به اکانت 
 • تایید دو مرحله‌ای (2FA): استفاده از نرم افزار Google Authenticator برای فعالیت‌های اکانت کاربران 

ثبت نام در صرافی بینگ ایکس

امکان  استفاده از صرافی بینگ ایکس در همه پلتفرم‌ها مانند ویندوز، اندروید و IOS وجود دارد. کاربران می‌توانند با مراجعه به فروشگاه‌های مربوط به هر پلتفرم (Play Store برای اندروید و Apple Store  برای آیفون) صرافی بینگ ایکس را دریافت کرده و از خدمات آن بهره ببرند.

حال مراحل ثبت نام صرافی بینگ ایکس را بررسی می‌کنیم:

ابتدا وارد سایت BingX می‌شویم. کاربران ایرانی برای ورود به این سایت باید از ابزارهای تغییر آی پی همچون VPN استفاده کنند.

سپس از روی گزینه Register کلیک کرده و وارد صفحه ثبت نام می‌شویم.

حال کاربر میتواند از شماره همراه یا ایمیل خود جهت ثبت نام در صرافی استفاده کند. زمانی که کاربر اطلاعات مربوطه را وارد کرد، صرافی به شماره همراه یا ایمیل کاربر کدی ارسال می‌کند. این کد جهت راستی آزمایی کاربر است.

در انتها، حساب کاربر ایجاد شده و پس از شارژ سرمایه خود می‌تواند به معامله بپردازد.

احراز هویت در صرافی بینگ ایکس

کاربران برای احراز هویت در صرافی بینگ ایکس نیازمند دو شرط اساسی هستند: کاربر مربوطه در کشور های تحت تحریم صرافی نباشد و سن کاربر بالای 18 سال باشد.

کاربران صرافی بینگ ایکس محدودیت برداشت دارند. که این محدودیت برداشت بعد از احراز هویت کاربر افزایش می‌یابد. جدول سقف میزان برداشت شبانه روزی صرافی به شرح زیر است:

 

کاربران احراز نشده کاربران احراز شده
میزان برداشت دارایی در شبانه روز 50000 دلار  100000 دلار

 

برای احراز هویت در صرافی بینگ ایکس، ابتدا باید حسابی نزد این صرافی بسازید. سپس برای انجام مراحل احراز هویت به قسمت Identity Verification مراجعه کرده و مدارک لازم مانند پاسپورت و ایدی کارت را بارگذاری کنید. بعد از انجام این مراحل، کاربر باید عکس پرسنلی خود را در سایت قرار دهد. در آخر،  پس از بررسی و تایید هویت کاربر توسط صرافی، می‌توانید به انجام معاملات خود بپردازید.

آیا کاربران ایرانی می‌توانند از صرافی BingX استفاده کنند؟

اینکه کاربران ایرانی می‌توانند از صرافی BingX استفاده کنند یا خیر به یکی از جنجالی‌ترین موضوعات بحث دنیای بازارهای مالی تبدیل شده و سردرگمی‌های زیادی در میان تریدرهای ایرانی ایجاد کرده است. 

اغلب کاربران ایرانی به دنبال یک بله یا خیر قاطعانه به عنوان پاسخ این سوال می‌گردند. اما دو عامل مانع آن‌ها از دریافت این جواب می‌شوند: عدم شفافیت وب سایت صرافی و وجود منابع متنوع. به همین دلیل، در این بخش نگاهی کلی به قوانین استفاده از صرافی BingX برای ایرانیان می‌اندازیم. 

یکی از مواردی که اغلب باعث گیج شدن کاربران ایرانی در رابطه با امکان دریافت خدمات از صرافی BingX می‌شود وب سایت خود این صرافی است. علی رغم ادعای این صرافی بر پشتیبانی از زبان فارسی، بخش سلب مسئولیت BingX به وضوح اعلام می‌کند که این صرافی خدمات خود را در اختیار کشورهایی مانند ایران، عراق، سودان و سومالی نمی‌گذارد.

در نهایت سوالی که پیش می‌آید این است که آیا کاربران ایرانی می‌توانند از خدمات این صرافی استفاده کنند یا خیر. برای پاسخ به این سوال باید به تاریخ انتشار هر یک از مقالات بالا توجه کنیم. همانطور که مشاهده می‌کنید مقاله پشتیبانی BingX درباره زبان‌های ساپورت شده صرافی در تاریخ ۲۴ ژانویه ۲۰۲۳ منتشر شده است. این در حالی است که بخش سلب مسئولیت (Disclaimer) وب سایت این صرافی آخرین بار یک ماه پیش آپدیت شده است.

 

با توجه به این خط زمانی، می‌توان نتیجه گرفت که این صرافی اخیراً کاربران ایرانی را تحریم کرده و دیگر خدمات خود را به آن‌ها ارائه نمی‌دهد. با این حال، کاربرانی که مایل به استفاده از این صرافی هستند، همچنان می‌توانند با استفاده از VPN و مدارک هویتی جعلی و با ریسک از دست دادن دارایی‌های خود در این صرافی ثبت نام کنند. اما انجام این کار توصیه نمی‌شود. 

یکی از صرافی‌هایی که ویژگی‌هایی مشابه با BingX دارد صرافی ITB است که خدمات خود را در اختیار در اختیار ایرانیان نیز می‌گذارد. با استفاده از خدمات صرافی ITB، می‌توان از ریسک از دست دادن سرمایه و دیگر مشکلات عدیده‌ای که استفاده غیرقانونی از BingX ایجاد می‌کند دوری کرد. 

کارمزدهای صرافی بینگ ایکس

صرافی به وسیله‌ کارمزد هزینه‌ای را برای انجام معاملات از کاربران دریافت می‌کند. با برداشت بخشی‌ از حجم سفارشات هر کاربر به عنوان کارمزد، صرافی سود می‌کند. صرافی بینگ ایکس نیز از این قاعده مستثنی نیست. 

معاملات در صرافی‌ها اکثرا بین دو گروه سازندگان (Maker) و گیرندگان (Taker) اتفاق می‌افتد. سازندگان گروهی هستند که سفارش‌های فروش خود را به دفترچه سفارش (Order Book) اضافه می‌کنند. از طرف دیگر، گیرنده به کسانی گفته می‌شود که سفارش ذکر شده را از دفترچه سفارش به صورت لحظه ای دریافت می‌کنند.

حال می‌خواهیم مقدار کارمزد را در معاملات مختلف صرافی بینگ ایکس بررسی کنیم.

کارمزد بخش اسپات در صرافی بینگ ایکس

نرخ کارمزد معاملات در بخش اسپات صرافی بینگ ایکس معادل 0.05 درصد برای هر معامله است. اما نرخ کارمزد سازندگان در صرافی بینگ ایکس معادل 0.02 درصد است. بر اساس تحقیقات انجام شده بر روی داده های آماری، میانگین کارمزد در بخش اسپات برای سازندگان معادل 0.059 درصد و برای گیرندگان 0.025 است. بر این اساس، می توان نتیجه گرفت که نرخ کارمزد صرافی بینگ ایکس نسبت به میانگین کارمزد برای سازندگان و گیرندگان کمتر است. این ویژگی خود منجر به رضایت بیشتر از سوی کاربران می‌شود.

 کارمزد معاملات فیوچرز در صرافی بینگ ایکس

در معاملات فیوچرز، چون کاربر محدودیت زمانی برای معاملات خود نداشته و تا هر زمان که بخواهد می‌تواند آن را باز نگه دارد، از ابزاری به نام کارمزدهای تامین مالی (Funding rate) استفاده می‌شود. نرخ کارمزد تامین مالی هر 8 ساعت نسبت معیارای همچون شاخص ترس و طمع بیت‌ کوین و نرخ بهره تغییر می‌کند.

زمانی که نرخ کارمزدهای تامین مالی منفی است، قیمت بازار اسپات بیشتر از قیمت قراردادهای فیوچرز دائمی است. در این حالت، معامله‌گرانی که پوزیشن لانگ باز کرده‌اند، باید کارمزدی معادل نرخ کارمزدهای تامین مالی به کسانی که پوزیشن شورت باز کرده‌اند، پرداخت کنند.

از سوی دیگر، مثبت بودن نرخ کارمزدهای تامین مالی نشان دهنده بالاتر بودن قیمت قراردادهای فیوچرز دائمی نسبت به بازار اسپات است. در این شرایط که عکس شرایط فوق است، کاربرانی که پوزیشن شورت باز کرده‌اند باید مبلغی به اندازه نرخ فاندینگ ریت به کسانی که پوزیشن لانگ باز کرده‌اند بدهند.

در حالت کلی هرچند، صرافی بینگ ایکس کارمزدی برابر با 0.02 درصد برای سازندگان و 0.04 درصد برای گیرندگان در نظر گرفته است. با این حال، اگر معامله‌گری در معاملات بازار فیوچرز از اهرم استفاده کند، نرخ کارمزد به اندازه رقم اهرام افزایش پیدا می‌کند.

پشتیبانی صرافی بینگ ایکس

یکی از ویژگی‌هایی که هر صرافی خوب باید برای کاربران خود به ارمغان بیاورد، پشتیبانی آن است. پشتیبانی باعث شده که کاربر هر زمانی که مشکل یا سوالی برایش پیش آمد با پشتیبانی صرافی گفت و گو کرده و آن را حل کند.صرافی بینگ ایکس به دلیل پشتیبانی 24 ساعته از کاربران خود توانسته است رضایت بسیاری را از آن‌ها جلب کند. 

هر فرد در معامله یا کار کردن با اجزای صرافی ممکن است با سوالات و خطاهای زیادی مواجه شود. در صرافی بینگ ایکس، این امکان فراهم شده که سوالات خود را در قالب چت آنلاین و یا ایمیل از پشتیبانی پرسیده و آن‌ها را رفع کنید. همچنین، صرافی بینگ ایکس دارای گروه پشتیبانی در تلگرام نیز است. پشتیبانی صرافی بینگ ایکس شامل زبان فارسی نیز می‌شود و کاربران فارسی زبان این صرافی می‌توانند ابهامات خود را با پشتیبانی در میان گذاشته و آنها را حل کنند . 

سخن پایانی 

صرافی BingX در سال 2018 بنا نهاده شد. امروزه این صرافی به یکی‌ از موفق‌ترین بسترهای معاملاتی در جهان تبدیل شده است. کاربران بینگ ایکس می‌توانند به ترید سهام، ارزهای دیجیتال، شاخص‌ها، کامودیتی‌ها، فیوچرز و اسپات بپردازند. قابلیت انجام کپی تریدینگ از دیگر ویژگی‌هایی است که این صرافی را از دیگر صرافی‌ها متمایز می‌کند. با این حال، این صرافی اخیرا ایران را به لیست کشورهای تحت تحریم خود اضافه کرده است‌. به همین رو، انجام معاملات در این صرافی با ریسک‌ها و مشکلات فراوان همراه است که برای تریدر به صرفه نیست. از سوی دیگر، یکی از صرافی‌هایی که شباهت زیادی به BingX داشته ولی کاربران ایرانی را نیز پشتیبانی می‌کند، صرافی ITB است. این صرافی امکانات زیادی در اختیار کاربران خود می‌گذارد که با تماس با گروه ای تی بی، می‌توانید با دیگر مزایای ITBFX آشنا شوید. 

سوالات متداول

 • در بستر صرافی بینگ ایکس، معامله‌گران در چه بازارهایی می توانند معاملات خود را انجام دهند؟

در صرافی بینگ ایکس، معامله‌گران می‌توانند در بازار های اسپات و فیوچرز فعالیت داشته و می‌توانند از کپی تریدینگ برای معاملات خود استفاده نمایند.

 • آیا کاربران ایرانی اجازه فعالیت در صرافی بینگ ایکس را دارند؟

 صرافی BingX که تا چند ماه گذشته خدمات خود را به کاربران ایرانی نیز ارائه می‌داد، اخیرا ایران را به لیست کشورهای مورد تحریم خود اضافه کرده است. این بدین معنی است که کاربران ایرانی امکان انجام معاملات در این صرافی را مگر با ریسک از دست دادن سرمایه خود ندارند.

 • بینگ ایکس در رابطه با تامین امنیت کاربران چه عملکردی دارد؟

صرافی بینگ ایکس اقدامات امنیتی متعددی برای کاربران خود به کار گرفته است. از جمله این اقدامات می‌توان به لایه‌های امنیتی قدرتمند و متعدد، سرورهای محافظت شده و کیف پول‌های سرد اشاره کرد. لذا کاربران این صرافی می‌توانند بدون ترس از دست دادن سرمایه و یا هک شدن به انجام معاملات خود بپردازند.

 

چقدر این مقاله رضایت شما را جلب کرد؟
آیا این مطلب را می پسندید؟

نظرات

0 نظر در مورد بررسی صرافی بینگ ایکس (Bing x)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین